В козметиката се отделят средните, а с помощта на киселина се достига до средните слоеве на кожата, дълбок и повърхностен химически пилинг.
Повърхностен химически пилинг се извършва с помощта на алфахидроксилни киселини и гликолова киселина.
Пилинг АНА (алфахидрокси) киселини се смята за лек и едновременно с това много ефикасен. Това е много щадящ метод, за който не е необходимо отсъствие от работа, този пилинг може да се започне в млада възраст за профилактика при стареене на кожата. Противопоказия има при проблемна мазна кожа със следи от пъпки.
Плодовите киселини се получават предимно от грозде или захарна тръстика. Метода на концентрация на киселината и количеството процедури се определя от лекар – дерматолог. Обикновено от 5 – 10 сеанса с прекъсване от 10 -15 дни.
Пилинг с гликолова киселина се използва за изглаждане и отстраняване на малки бръчки по лицето и под и около очите. За да се премахнат не дълбоките бръчки от мимики, е достатъчна двуседмична терапия. Понякога след гликолов пилинг се предизвиква оток и зачервяване, което преминава след денонощие. За да се отстранят след процедурите усложнения, обикновено кожата се подготвя за пилинг в домашни условия с помощта на слаб разтвор на гликолова киселина.
Средния TSA – пилинг се извършва с помощта на трихлороцетна киселина, способна да отстрани малките бръчки, да премахне белези, ръбове и даже дълбоки „оставени от времето”. Средния пилинг – е обикновено 1 – 3 сеанса с прекъсване от един – два месеца, TSA пилинг е травмиращ и се провежда в стационар. Възстановителния период е от около месец, тъй като след пилинг винаги се получава оток, отначало се образува бял слой , а след това се появява зачервяване. Важно е веднага да се използват успокояващи кремове с антиоксиданти. У дома лицето трябва задължително да се маже с овлажняващи кремове, за да възстанови загубената влага, да се премахне усещането за стягане.
Средният химически пилинг се използва не само за лице, но и за шия, в зоната на „деколтето”, задната повърхност на ръцете.