Повърхностен козметичен пилинг може да се прилага в домашни условия – той, като правило, има чисто профилактичен характер. Но в резултата на ежедневното почистване, кожата се подържа еластична, отстраняват се мъртвите клетки, почистват се порите и се премахват комедоните. Провежданата непрекъснато процедура прави кожата еластична и мека.
Повърхностен пилинг се прави с помощта на два основни „инструмента” – скраб и маски от хума.
В скраба се съдържат абразивни частици от растителен или „промишлен” произход – гладки топчета от полимери и природни сапуни. В натуралния скраб се използват смлени ядки – частици на кокосов орех или бадем, пшенични трици, а именно те отстраняват повърхностния слой на умъртвените клетки. За по чувствителна кожа се препоръчват използването на маски с хума, тяхното въздействие е по меко и не травмира кожата. Маските от хума се нанасят на лицето, след което се плъзгат посредством пръстите, заедно с повърхностния клетъчен слой. Противопоказано е да се правят маски с хума при възрастни, поради процеса на стареене и загубата на еластичност от страна на кожата, тя може да се отпусне.
Козметичния пилинг може също така да бъде и химически – след определен срок клетките на кожата не се изтъркват, а се разтварят. Това е възможно благодарение на наличието в пилинговите кремове на плодова киселина: млечна, ябълкова, лимонена. Някои пилинги съдържат ферменти, по често в съвременната козметика се използват ферменти получавани от плодове, например папая или киви.
Честотата с която се прави козметичен пилинг зависи от състоянието на кожата, но тя не трябва да превишава един два пъти седмично. Пилинга се нанася с кръгови движения от центъра на лицето към периферията възходящо. Да се избягват областите около очите. Задължително пилинга трябва да престои на лицето (до 3 минути). След изтичане на времето трябва внимателно да се измие лицето с топла вода и да се обтрие с тоник. След това може да се нанесе маска или средство за ежедневна употреба.
Също така за козметично почистване могат да се използват маски. Те не само отстраняват от повърхностния слой замърсяванията, но и отпушват порите. Основния състав на маските е каолина или други видове глина. Те могат също така да съдържат киселини, ферменти, антисиптични добавки, предназначени да отстраняват липофилните бактерии, намиращи се в порите в благоприятните за тях условия в мазна среда, а също така и състав регулиращ процеса на отделяне на мазнина. И на края хранителни вещества и компоненти, регулиращи нивото на влажност на кожата.