Не бива да забравяте, че не е препоръчително ушите на детето да се мокрят през първия ден от пробиването. Затова, ако не е много наложително не къпете малчугана тогава, или ако все пак се налага, използвайте тампони напоени със спирт, с които да намажете раничката, за да не попада в нея вода или измиващ препарат. Поне два пъти на ден промивайте ухото с кислородна вода или мажете с антибиотичен гел по препоръка на лекаря и леко размествайте обеците, за да не сраснат те с околната тъкан.
Имайки предвид всички тези неща, внимателно помислете върху въпроса дали да сложите обеци на малкото си дете или то само да вземе това решение, защото е прекрасно и без тях. И ако и двамата родители сте на едно мнение, действайте, но преди това внимателно изберете мястото на което ще направят процедурата, проверете стерилността на използваните консумативи и изберете подходящото време и час.
Според българските традиции най-добре е това да стане на Благовещение или 25 март. На тази дата според народните поверия зимата започва да си отива и се смята, че раните заздравяват по-бързо и “благо”. Тогава още от най-дълбока древност са пробивали ушите на малките момиченца, за да бъдат добри и чисти, а душите им неопетнени също като на Богородица. Това поверие звучи логично и днес, когато не се замисляме толкова често върху народните вярвания, тъй като месец март не прекалено топъл и е особено благоприятен за по-бързото заздравяване на раните, а възпаленията са по-редки.